Evde Avize Temizliği Nasıl Yapılır ?

Evde Avize Temizliği Nasıl Yapılır ?

Evde avize temizliği nasıl yapılır sorusu tüm ev hanımlarının en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Evde kullanılan avizeler farklı tasarımlara sahip olsa da temizlemesi çok zor ev aksesuarlarından biridir.


Gösterişli ve ihtişamlı bir avizeyi nasıl temizlerim? Peki, ya sade avizeleri? Hangi tür temizlik maddesiyle ne şekilde temizlenmeli? İşte avize temizliği ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevapları burada bulabilirsiniz. 


Sade Model Avize Nasıl Temizlenir?


Sade avizeleri temizlemek için tavandan sökerek yere indirmek sizin için kolay bir alternatif olabilir. Ancak genelde avize asılıyken tavanda temizlemek daha çok tercih edilir. Bunun için tavana ulaşmanızı sağlayacak bir merdiven ve bir örtü gerekiyor. Örtüyü avizeden akan temizlik maddeleri ve kirlerin halıya dökülmemesi amacıyla bulundurun. Avizenin altına gelecek şekilde örtüyü halının üzerine serin ve sonra, merdiveni de örtünün üzerine yerleştirin. Cam avize, ahşap avize, plastik avize ya da tekstil malzemeli avizeleri temizlemek için kullanmanız gereken temizlik maddesi ise genellikle sabunlu ve nemli bir bezden ibarettir.


Evde avize temizliği ne  başlamadan önce mutlaka elektrik düğmesini kapatın. Daha sonra da avizenin içinde takılı bulunan ampulün soğuk olduğundan emin olun. (Led ampul kullanıyorsanız ısınma sorunu olmayacaktır.)  Sonrasında temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Avizenin tavana bağlı olduğu uç kısmından başlayarak, sabunlu ve nemli bezle tozları alın ve daha sonra da kuru bir bezle kurulayın. Ampulü temizlemek için dilerseniz sirkeli su da kullanabilirsiniz. Sirkeli su, ampulün temiz ve pırıl pırıl parlamasını sağlayacaktır.İhtişamlı Kristal Avizeler Kolay Temizlenir mi?


Peki, kristal taşlı avize nasıl temizlenir? Ne kadar karmaşık durursa dursun bu sorunun cevabı çok basit. Tavanda asılıyken avizeyi temizlemek, sizin için yine en basit yöntem olacaktır. Eğer avize üzerinde bulunan taşlar kolay çıkarılabilir türden ise çıkarıp yıkayarak tekrar yerine takmak da kolay temizlik alternatifleri arasında bulunuyor. Çıkardığınız kristal avize taşlarını sabunlu suyla yıkayarak kuru bir bezle parlatın. Daha sonra yerlerine tek tek takmanız gerekiyor. Çok fazla taş varsa bu sizi biraz yorabilir.


Evde avize temizliği yaparken bütün bu çıkarıp takma işleri size göre değilse o zaman yapmanız gereken püskürtme yapabileceğiniz bir şişeye az sirke ve su koyarak avizenin üzerine sıkın. Bunun için tahmini 3 ölçek suya 1 ölçek sirke koymanız yeterli gelecektir. Hazırladığınız bu karışımı avizenin üzerine püskürttüğünüzde, avizeden akan sularla birlikte tozlar da yok olacaktır. Bu işlemden sonra kristal avizenin her parçasını ve üzerindeki taşları tek tek kurulayın. Kristal avizeniz bu işlemden sonra ilk günkü gibi görünmeye devam edecektir.Avize Temizliğinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Öncelikle kullanacağınız temizlik maddelerinin, avize temizleme için uygun olması gerekiyor. Yanlış bir seçimle avizenin taşlarına ve çerçevesine zarar verebilirsiniz. Avize temizlerken dikkat edeceğiniz bir diğer konu da silme işleminden sonra kurulama işlemininde unutulmadan mutlaka yapılması. Zira kurulama işlemi yapılmaz ise avize üzerinde kalan su ve sabun kalıntıları lekeler bırakabilir ve kötü bir görüntü ve ışık kaybına sebep olabilir. Anlattığımız bu işlemlere dikkat ettikten sonra avizeleriniz ilk günkü kadar parlıyor olacak.


Avize temizliği için sizinde bir öneriniz varmı ? Durma ve hemen yorum kısmından bizimle paylaşın.